“ΑΝΤΙΓΟΝΗ” από το Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019, μαθητές του Σχολείου μας παρουσίασαν την “Αντιγόνη” του Σοφοκλή, με απόδοση στη νεοελληνική γλώσσα του Γιώργου Τζαβέλλα και σκηνοθεσία του Βασίλειου Φλώρου. Η διδασκαλία του κειμένου έγινε από τη Διευθύντρια Τρισεύγενη Πουλοπούλου και τους εκπαιδευτικούς Ελένη Αγγελοπούλου, Πετρούλα Αθανασοπούλου και Ηλία Βλαχάκη. Η συγκεκριμένη παράσταση προετοιμάστηκε για να λάβει μέρος στο 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος στη Μεσσήνη λόγω όμως δυσμενών καιρικών συνθηκών ηθοποιοί, συντελεστές, κοινό μεταφέρθηκαν στο Αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας. Ακολουθεί βίντεο της παράστασης η οποία έλαβε χώρα τελικά μπροστά σε κοινό 500 μαθητών διαφόρων σχολείων.

msk 3ptyxo programma antigoni 16x22 fb
msk 3ptyxo programma antigoni 16x22 fb2
msk afisa antigoni a3 fb

Έλαβαν μέρος οι μαθητές:

Γεωργία Αγγελοπούλου, Φωτεινή Κατσαµπάνη, Νίκος Σωτηρόπουλος, Νίκος Ποταµούσης, Γιώργος Αποστολόπουλος, Γιώργος Μπάκας, Πάνος Σωτηρόπουλος, Νικόλας Θανάση, Θεοδώρα Μαρκοπούλου, Γιάννης Αντωνόπουλος, Αλέξανδρος Σταφυλαράκης. Στο Χορό είναι οι: Ειρήνη Μπορτόνε, Αλεξάνδρα Κουδούνη, Πηνελόπη Αλευρά, Κυριακή Κάρτσωνα και Αρχοντία Τσαΐρη.

Οι υπόλοιποι συντελεστές ήταν οι:

μουσική σύνθεση – διδασκαλία: Τηλέµαχος Βούλγαρης

Μουσικό σύνολο: Κωνσταντίνα Κιούλου (κλαρινέτο), Νικόλας Σπυρακόπουλος (σαξόφωνο), Κωνσταντίνος Κατελάνος (τρομπέτα), Παναγιώτης Μπάκας (ευφώνιο), Τάσος Τρίτας (κιθάρα), Γιάννης Χριστόπουλος (κρουστά), Γιάννος Μπάκας (κρουστά)

Μακιγιάζ: Νατάσα Παπαδάκη, Αναστασία Αναστασοπούλου

Χειροποίητα κοσμήµατα: Λίνα Φραγκουδάκη