Πολιτιστικό πρόγραμμα: «Οι ελληνο-γαλλικές μουσικές σχέσεις»

Στις 05 Μαΐου 2017, στο πλαίσιο των Εορτών Μαθητικής Δημιουργίας, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Οι ελληνο-γαλλικές μουσικές σχέσεις», παρουσίασαν μοναδικά την παράσταση «Un Grec à Paris».

Η παράσταση είχε παρουσιαστεί για πρώτη φορά στο Αμφιθέατρο του ΜΣΚ στις 20 Μαρτίου της ίδιας χρονιάς, παγκόσμια ημέρα εορτασμού της Γαλλοφωνίας.

Στην παράσταση αναδείχθηκε η σχέση γαλλικής και ελληνικής μουσικής μέσω σπουδαίων καλλιτεχνών και των δύο χωρών.

Παρουσιάστηκαν τα τραγούδια:

1. Les teaux de SamosMαζί σου στην ακρογιαλιά (Μουσική: Γιάννης Σπανός

Στίχοι: Maurice Fanon, Ελληνικοί Στίχοι: Αλέξης Αλεξόπουλος)

Ερμηνεία: Α. Παρασκευοπούλου & Ι. Σπυροπούλου / Πιάνο: Β. Πετροπούλου

1. Μίλησε μου (Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις, Στίχοι: Eddy Marnay, Ελληνικοί Στίχοι: Νίκος Γκάτσος)

Ερμηνεία: Γ. Βουγιουκλή & Ά. Μηλίτση / Πιάνο: Φ. Γαϊτανάρου

1. Padam Padam (Μουσική: Norbert Glanzberg / Στίχοι: Henri Contet)

Ερμηνεία: Κ. Κιούλου / Πιάνο: Ι. Σπυροπούλου

1. La foule To πλήθος (Μουσική: Angel Cobral / Στίχοι: Michel Rivgauche, Ελληνικοί Στίχοι: Άρης Δαβαράκης)

Ερμηνεία:  Κ. Κιούλου & Γ. Βουγιουκλή / Πιάνο: Μ. Ξανθάκη

1. Le que Ο μέτοικος (Μουσική & Στίχοι: Georges Moustaki, Ελληνικοί Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου)

Ερμηνεία – κιθάρα: Τ. Τρίτας

1. La diterranée Μεσόγειος (Μουσική & Στίχοι: Georges Moustaki, Ελληνικοί Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου)

Ερμηνεία – κιθάρα:  Μ. Μάρκοβα

1. Άνοιξη – J’y suis jamais allé (Μουσική: Yann Tiersen/ Ελληνικοί Στίχοι: Σταύρος Σιόλας)

Ερμηνεία:  Όλοι οι μαθητές, Πιάνο: Κ. Κιούλου / Κιθάρα: Τ. Τρίτας

Επίσης, η μαθήτρια Σ. Αράπογλου ερμήνευσε στο πιάνο το κομμάτι του Γιάννη Σπανού «Οι Κυριακές στην Κατερίνη».

Χόρεψαν Cha-cha-cha οι μαθητές Μ. Μάρκοβα και Γ. Δίσκος ενώ στο ρόλο της «Άνοιξης» στην τελευταία χορογραφία η Σ. Ξυπολίτου.

Τέλος, τους θεατρικούς διαλόγους έγραψε η μαθήτρια Κ. Σκιαδά η οποία ερμήνευσε το ρόλο της «Ελληνίδας» και η μαθήτρια Β. Κυριακουλάκου ερμήνευσε το ρόλο της «Γαλλίδας».

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Α. Αμανατίδου &  Ε. Ντινοπούλου.

Μπορείτε να δείτε την παράσταση εδώ: