Επίσκεψη ομάδας μελών ΚΕΦΙΑΠ Καλαμάτας στο Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας

Την Τρίτη 26 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη ομάδας 14 ατόμων, μελών του Κέντρου Φυσικής Ιατρικής Αποκατάστασης (ΚΕΦΙΑΠ) στο χώρο του σχολείου μας. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των ατόμων με διάφορα μουσικά όργανα, παραδοσιακής και κλασσικής μουσικής.
Στη δράση συμμετείχαν 12 καθηγητές μουσικής, οι οποίοι μαζί με μαθητές του σχολείου σύστησαν στα μέλη του ΚΕΦΙΑΠ τα μουσικά τους όργανα, έπαιξαν μαζί τους μουσική και τραγούδησαν, δημιουργώντας έτσι ένα κλίμα αποδοχής και σεβασμού της διαφορετικότητας, γιορτάζοντας την ποικιλομορφία της ζωής.
Υπεύθυνες της δράσης από το ΚΕΦΙΑΠ ήταν οι κ.κ Καραμήτρη Ιωάννα και Κάρτσωνα Μαρία ενώ από το Μουσικό Σχολείο την οργάνωση της δράσης ανέλαβε η κα Παναγοπούλου Ελενα