«Περπατώντας με τους εφήβους στον ψηφιακό κόσμο» – 3η ενδοσχολική επιμορφωτική δράση στο ΜΣΚ

Με επιτυχία υλοποιήθηκε η τρίτη ενδοσχολική επιμορφωτική δράση για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας με τίτλο «Περπατώντας με τους εφήβους στον ψηφιακό κόσμο»  την Τετάρτη 27 Μαρτίου με εισηγήτρια την κα Μάλαμα Βασιλική, διδάκτωρ ειδικής παιδαγωγικής και ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η δράση είχε τη μορφή εισήγησης/ συζήτησης σχετικά με την ψηφιακή γενιά, τα χαρακτηριστικά της, τα μέσα που χρησιμοποιεί και τους τρόπους με τους οποίους χειρίζεται σχέσεις και καθημερινές προκλήσεις. Επιπλέον, συζητήθηκαν θέματα όπως η σχολική καθημερινότητα και τα στοιχεία που επηρεάζουν θετικά και αρνητικά τη σχολική ζωή και μάθηση, η θέση του συλλόγου διδασκόντων, των εκπαιδευτικών, των μαθητών/ριών και της ευρύτερης σχολικής κοινότητας απέναντι στη χρήση ψηφιακών μέσων.

Η διεύθυνση του σχολείου και όλοι οι εκπαιδευτικοί ευχαριστούμε θερμά την κα Μάλαμα.