Μια τσάντα για μαξιλάρι – θεατρική παράσταση + θεατροπαιδαγωγικό εργαστήριο

Μια ακόμα δράση ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο Αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας τη Δευτέρα 05.02.2024. Οι μαθητές των τάξεων γ’ γυμνασίου και Α’ Λυκείου, παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την εφηβική θεατρική παράσταση “Τσάντα για μαξιλάρι. Μια υπόθεση Τραγική” (με την ευγενική υποστήριξη του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση).

Η παράσταση αναφερόταν με έναν φρέσκο, σύγχρονο, διασκεδαστικό και ενίοτε διαδραστικό τρόπο, στις αγωνίες, τα διλήμματα και τους φόβους που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι σε αυτήν τη μεταβατική περίοδο της ζωής τους, στις σχέσεις τους με την οικογένεια, τους φίλους, το σχολείο, την κοινωνία αλλά και σε έννοιες όπως έρωτας, ελευθερία, δημοκρατία, υπακοή στους νόμους.

Όλες αυτές οι θεματικές αναδεικνύονται στο θεατρικό κείμενο, με ερέθισμα τα αδιέξοδα των ηρώων της αρχαίας τραγωδίας.

Μετά την παράσταση ακολούθησε θεατροπαιδαγωγικό εργαστήριο στο οποίο συμμετείχαν οι μαθητές καταθέτοντας τη δική τους ματιά σε αυτά που προηγήθηκαν και εκφράζοντας τα δικά τους όνειρα και προσδοκίες.

Στην εξαιρετική αυτή παράσταση έπαιξαν οι ηθοποιοί Άρης Πλιός, Γιώλικα Πουλοπούλου και Έφη Μητσούλα.

Στον ήχο ήταν η Ευθυμία Μπουρνόβα και ο Στάθης Κουτούζος.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αθηνά Αμανατίδου, Σοφία Πουλοπούλου