«Αγκαλιά μ’ ένα βιβλίο, η βιβλιοθήκη πάει σχολείο»

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας, συνεχίζοντας το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας «Αγκαλιά μ’ ένα βιβλίο, η βιβλιοθήκη πάει σχολείο», υποδέχεται τον πολυβραβευμένο συγγραφέα Γιώργο Παναγιωτάκη, σήμερα Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, στις 18:30, στο Αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας «Μαρία Κάλλας» σε μια αφιερωματική εκδήλωση με τίτλο «Γιώργος Παναγιωτάκης: Από τον Μικρόκοσμο στον Τίγκρε». Με τον συγγραφέα θα συνομιλήσουν οι φιλόλογοι Μαρία Καψάλη (Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας «Μαρία Κάλλας») και Άλκη Δίμιζα (7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας). Η συζήτηση θα εστιάσει στα έργα-σταθμούς της συγγραφικής πορείας του Γ. Παναγιωτάκη: «Μικρόκοσμος», «Λέσχη Αλλόκοτων Πλασμάτων» και «Τίγκρε. Με τα χέρια γυμνά». Ο συγγραφέας θα συνομιλήσει με το κοινό και θα υπογράψει αντίτυπα των βιβλίων του.

Την εκδήλωση θα πλαισιώσουν μουσικά οι καθηγήτριες του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας Μαρία Παχνιστή (φλάουτο) και Μαρία Σπαντιδάκη (κιθάρα). Η εκδήλωση απευθύνεται σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό. Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί με την αρωγή του Ιδρύματος Καπέταν Βασίλη και Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου και σε συνεργασία με τις εκδόσεις Πατάκης και το βιβλιοπωλείο Bookmark.