Ενδοσχολική επιμόρφωση για την πυρασφάλεια στο ΜΣΚ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας σε θέματα πυρασφάλειας και ορθής αντιμετώπισης περιστατικού πυρκαγιάς στο χώρο του σχολείου.

Οι καθηγητές άκουσαν με μεγάλο ενδιαφέρον την εισήγηση-ενημέρωση του κ. Μπαζίγου, Πύραρχου της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Καλαμάτας, η οποία περιελάμβανε εκτός από το εμπεριστατωμένο και αναλυτικό θεωρητικό πλαίσιο, περιήγηση στους χώρους του σχολείου και του υπογείου του κτιρίου, όπου εξηγήθηκε αναλυτικά η χρήση πυροσβεστήρων, πυροσβεστικών φωλιών αλλά και η λειτουργία των συστημάτων αυτόματης πυρόσβεσης του σχολείου μας.

Η Διεύθυνση του σχολείου και όλοι οι εκπαιδευτικοί, ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μπαζίγο.