Μαθητικές δημιουργίες στην Ιστορία

Στο πλαίσιο της Χριστουγεννιάτικης συναυλίας, την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 λειτούργησε έκθεση με δημιουργίες μαθητών-τριών της α΄ Γυμνασίου (Τμήματα α1-α2-α3) στο μάθημα της Αρχαίας Ιστορίας. Οι μαθητές-τριες εμπνεύστηκαν από τις διδακτικές ενότητες του μαθήματος και με την παρότρυνση της καθηγήτριάς τους, φιλολόγου Τρισεύγενης Πουλοπούλου φιλοτέχνησαν χειροποίητες κατασκευές και ζωγραφικές αναπαραστάσεις. Στον κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο της σίτισης του σχολείου παρουσιάστηκαν προϊστορικά τσεκούρια, αιγυπτιακές πυραμίδες, κυκλαδικά και μινωικά ειδώλια, μυκηναϊκά αγγεία, μακέτες, αρχαία μουσικά όργανα, πολεμική εξάρτυση, τριήρεις, επιγραφές, ιερογλυφικά, δίσκοι της Φαιστού κ.ά. Οι μαθητικές δημιουργίες είναι εξαιρετικές, πρωτότυπες, φτιάχτηκαν με ενθουσιασμό, τα παιδιά αδημονούσαν να τις παρουσιάσουν και τα σχόλια του κοινού ήταν συγκινητικά. Όλα τα μαθητικά έργα (60 συνολικά) φυλάσσονται στην αίθουσα Ιστορίας του σχολείου. Η βιωματική προσέγγιση της Ιστορίας μέσω των μαθητικών δημιουργιών συνιστά καινοτόμο πρακτική διδασκαλίας και μάθησης. Το Μουσικό Σχολείο πάντα πρωτοπορεί και είμαστε περήφανοι για τους-τις μαθητές-τριές του.