ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ

Το Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας, στο πλαίσιο του εορτασμού των 30 χρόνων από την ίδρυσή του, διοργανώνει για πρώτη φορά ένα φεστιβάλ τραγουδιού με πρωταγωνιστές όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας. Μαθητές, μαθήτριες, καθηγητές, καθηγήτριες, αλλά και γονείς και κηδεμόνες θα έχουν την ευκαιρία να δημιουργήσουν τα δικά τους μουσικά σχήματα, να ανέβουν στην σκηνή και να ερμηνεύσουν τραγούδια της αρεσκείας τους. Το φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί μέσα στο νέο έτος του 2023 (Ιανουάριος – Μάρτιος), στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Oι ακριβείς ημερομηνίες και οι ώρες των συναυλιών που αναφέρονται παρακάτω, θα ανακοινωθούν αργότερα.

Acoustic Live – Μαθητική συναυλία (Ιανουάριος)

Rock Fest – Μαθητική συναυλία (Φεβρουάριος)

Teachers live – Συναυλία εκπαιδευτικών (Μάρτιος)

Parents live – Συναυλία γονέων και κηδεμόνων (Μάρτιος)

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

•  Οι συμμετέχοντες μπορούν να ερμηνεύσουν οποιοδήποτε τραγούδι ή τραγούδια επιθυμούν, ακόμα και δικές τους δημιουργίες, διάρκειας μέχρι 5 λεπτά. Ο χρόνος αυτός αναλόγως με τον αριθμό των συμμετοχών ενδέχεται να μειωθεί ή να αυξηθεί.
  • Το κάθε μουσικό σχήμα μπορεί να αποτελείται από 2 έως 8 άτομα.
  • Κάθε άτομο θα μπορεί να συμμετάσχει στην ίδια συναυλία μόνο σε ένα μουσικό σχήμα, με την ίδια ιδιότητα (π.χ. τραγουδιστής, πιανίστας κλπ.) Σε περίπτωση που η ιδιότητά του αλλάζει θα μπορεί να συμμετάσχει και σε ένα
  • ακόμα μουσικό σχήμα.
  • Κάθε μαθητής / τρια μπορεί να συμμετάσχει και στις δύο μαθητικές συναυλίες καθώς και στο parents live.
  • Στο Acoustic Live μπορούν να χρησιμοποιηθούν οποιαδήποτε ακουστικά ή ηλεκτροακουστικά όργανο, κλασσικά ή παραδοσιακά. Τα ντραμς, τα πλήκτρα, η ηλεκτρική κιθάρα και το ηλεκτρικό μπάσο αποκλείονται.
  • Στο Rock Fest μπορούν να χρησιμοποιηθούν οποιαδήποτε ηλεκτρικά όργανα (ηλ. κιθάρα, ηλ. μπάσο, πλήκτρα), τα ντραμς καθώς και ένα ακουστικό ή ηλεκτροακουστικό όργανο (π.χ. σαξόφωνο, τρομπέτα, βιολί, κιθάρα κ.ά.)
  • Στο Teachers live και στο Parents live δεν υπάρχουν περιορισμοί στη χρήση μουσικών οργάνων.
  • Οι συνεργασίες με άτομα εκτός σχολικής κοινότητας, όπως συγγενείς και φίλοι, είναι αποδεκτές ανεξαρτήτως ηλικίας. (Μέχρι ένα άτομο το κάθε σχήμα.)
  • Οι πρόβες των μαθητικών μουσικών σχημάτων θα γίνονται αποκλειστικά στον ελεύθερο χρόνο των μαθητών, είτε εκτός σχολείου, είτε εντός (στα κενά και στα διαλείμματα.)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

• Τις δηλώσεις συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να τις προμηθευτούν είτε από τον κύριο Φιλιό, είτε να τις κατεβάσουν εδώ: Φεστιβάλ Τραγουδιού – Δήλωση Συμμετοχής
  • Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να παραδοθούν στον κύριο Φιλιό ή στα γραφεία της διεύθυνσης, το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022.

Για περισσότερες ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ απευθυνθείτε στον κύριο Φιλιό. (Στ.4 – Β’ όροφος)