Πρόσκληση στην εκδήλωση του Συνόλου Κρητικής και Ακριτικής Μουσικής του ΜΣΚ για τις 31.3.2024

Το Σύνολο Κρητικής και Ακριτικής Μουσικής του σχολείου μας με υπεύθυνη καθηγήτρια τη Γεωργία Ψαραδέλλη και μέσω του πολιτιστικού προγράμματος “Παίζοντας στις κόρδες μου..ακριτικά, κρητικούς σκοπούς και τραγούδια” συνεργάζονται με το Πολεμικό Μουσείο Παράρτημα Καλαμάτας και σας προσκαλούν την Κυριακή 31 Μαρτίου στην εκδήλωση με τίτλο ” ..να θυμηθώ παινέματα να γράψω του πολέμου..» – Η επανάσταση του 1821 μέσα από τα ιστορικά τραγούδια της Κρήτης.

Η μόνιμη επίκουρη καθηγήτρια του τμήματος φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, κα Ελένη Βολονάκη,  θα μιλήσει στο πρώτο μέρος για τα άσματα των Κρητών που αφηγούνται την Επανάσταση.

Στην εκδήλωση συμμετέχουν τρεις ακόμη καθηγητές του σχολείου μας, η Γωγώ Μπατσικούρα, ο  Άγγελος Σιάχος, ο  Αναστάσιος Μπουκουβάλας και η σχολική μας νοσηλεύτρια κα Έλενα Παναγοπούλου καθώς επίσης το Σύνολο Μικρών Μουσικών και η Χορωδία του Συλλόγου Μικρασιατών Καλαμάτας υπό τη διεύθυνση της Γεωργίας Ψαραδέλλη.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 7 η ώρα το απόγευμα στην καινούργια αίθουσα εκδηλώσεων του Πολεμικού Μουσείου.

Σας περιμένουμε όλους να τιμήσετε με την παρουσία σας τα παιδιά μας!