4ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας Περιφέρειας Πελοποννήσου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 4ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας για μαθητές-τριες Γυμνασίου Περιφέρειας Πελοποννήσου. Το Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας «Μαρία Κάλλας» διοργάνωσε τον τελικό Διαγωνισμό σε επίπεδο Μεσσηνίας (Κυριακή 18-2-2024) καθώς και τον μεγάλο τελικό σε επίπεδο Περιφέρειας Πελοποννήσου (Κυριακή 25-2-2024). Προηγήθηκε ο Διαγωνισμός (α΄ φάση) με τη συμμετοχή 52 μαθητών-τριών του Μουσικού Γυμνασίου Καλαμάτας στις 14 Φεβρουαρίου 2024. Από τα 15 Γυμνάσια της Μεσσηνίας που συμμετείχαν, προκρίθηκαν 6 μαθητές-τριες (2 πρώτοι από κάθε τάξη) για να συμμετάσχουν τελικά 90 μαθητές-τριες στον τελικό (β΄ φάση με γραπτή εξέταση και γ΄ φάση με προφορική εξέταση) στο Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας στις 18-2-2024. Οι τρεις πρώτοι από κάθε τάξη και από κάθε Περιφερειακή Ενότητα της Πελοποννήσου (Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας και Μεσσηνίας), δηλαδή 45 μαθητές-τριες από όλη την Πελοπόννησο διαγωνίσθηκαν στον μεγάλο τελικό (προφορική εξέταση ενώπιον κοινού) στο Αμφιθέατρο «Στέφανος Βασιλειάδης» του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας. Στον μεγάλο τελικό παρευρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ι. Περρωτής. Υπεύθυνοι καθηγητές-τριες της διοργάνωσης ήταν οι φιλόλογοι του σχολείου: Τρισ. Πουλοπούλου, Ηλ. Βλαχάκης, Μ. Κρασοπούλου, Π. Αθανασοπούλου και Δ. Τσιμικλής.

Πολλές ευχαριστίες στους-τις εθελοντές-τριες εκπαιδευτικούς επιτηρητές-τριες και διορθωτές-τριες. Επιτηρητές-τριες: Μ. Μήτρου, Στ. Βόλλαρης, Ι. Αλεξοπούλου, Υπ. Αλεξανδροπούλου, Ε. Τσαγκώνα και Σ. Λεντζή από το ΜΣΚ. Διορθωτές-τριες:  Μ. Κρασοπούλου, Δ. Βλάμη, Π. Αθανασοπούλου, Δ. Τσιμικλής (από το ΜΣΚ), Έ. Πράτη (από Εκπ. Μπουγά), Ά. Δίμιζα (από το 7ο Πειραματικό Γυμν. Καλαμάτας), Ι. Φαββατά, Ν. Ρένεση, Δ. Τασιούλη, Αντ. Λεβέντη (από το Γυμν. Παραλίας Καλαμάτας). Επίσης ευχαριστούμε θερμά τις επιτροπές κριτών: Ι. Σόλαρης, Ελ. Βολονάκη, Μ. Αθανασόπουλος, Β. Μπαζάνης, Ελ. Σταθοπούλου, Τρισ. Πουλοπούλου, Π. Αθανασοπούλου. Τέλος αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους-ες τους-τις μαθητές-τριες που συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό. Ιδιαιτέρως συγχαίρουμε τους μαθητές του σχολείου μας: Παντελής Κρητικός (α3 Γυμνασίου) που κατέλαβε την 1η θέση στη β΄ φάση, Μάριος Αλούπης (β1 Γυμνασίου) και Στέλιος Διαμαντόπουλος (β1 Γυμνασίου) που προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό. Στην τελετή απονομής του μεγάλου τελικού βραβεύθηκαν οι 45 μαθητές-τριες από όλη την Πελοπόννησο με τη δωρεά λεξικών, ενώ οι τρεις πρώτοι νικητές-τριες ανά τάξη έλαβαν τρία τάμπλετ, με την ευγενική χορηγία της Περιφέρειας Πελοποννήσου.