“Μουσικές γέφυρες Ελλάδα – Ιταλία: τραγούδια που μας ενώνουν” – Μπολόνια 6-12/02/2024

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος “Μουσικές γέφυρες Ελλάδα – Ιταλία: τραγούδια που μας ενώνουν” που πραγματοποιεί το σχολείο μας για τη σχολική χρονιά ’23-24′ , τέσσερα μουσικά σύνολα ταξίδεψαν στη Μπολόνια της Ιταλίας και συνέπραξαν με το μουσικό λύκειο “Lucio Dalla”, σε δύο συναυλίες που έγιναν στο “Conservatorio Giovanni Battista Martini, Sala Bossi” και στον καθεδρικό ναό “Santa Maria dei Poveri”. Τα μουσικά σύνολα που συμμετείχαν ήταν η Συμφωνική Ορχήστρα, η Χορωδία “Sonorae” και τα ροκ συγκροτήματα “Εν Ψυχρώ” και “Αμφίβολοι”.
Επόμενος σταθμός του πολιτιστικού προγράμματος που συνεχίζεται είναι η επίσκεψη των Ιταλών μαθητών/τριών στην Καλαμάτα στις 11 Απριλίου 2024 για μια εκ νέου συναυλία – σύμπραξη που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Χορού Καλαμάτας.