Διδακτική επίσκεψη Β΄ Λυκείου

Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της Β΄ Λυκείου στην Πινακοθήκη Σύγχρονης Ελληνικής Τέχνης και στη Λαϊκή Βιβλιοθήκη στο Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας.
Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φιλοσοφίας οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν για πρώτη φορά στις εξαιρετικές συλλογές έργων τέχνης και βιβλίων, υπό την ξενάγηση του κ. Γεωργίου Ηλιόπουλου, μέλους του Δ.Σ. της Λαϊκής Βιβλιοθήκης και ΠΙΣΕΤ, αποφοίτου του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας. Οι μαθητές/τριες εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα, συζήτησαν με τους/τις καθηγητές/τριές τους και προβληματίστηκαν-εμπνεύστηκαν σε θέματα γύρω από την αισθητική και την τοπική ιστορία της Καλαμάτας.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τρισεύγενη Πουλοπούλου (Φιλόλογος) – Ηλίας Βλαχάκης (Φιλόλογος) και συνοδοί εκπαιδευτικοί: Μαρία Κρασοπούλου (Φιλόλογος) – Μιχάλης Μανωλακάκης (Εικαστικός).