Συνεργασία του ΜΣΚ με το 24ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

Με το Σύνολο Κρητικής και Ακριτικής Μουσικής του Μ.Σ.Κ. και σε συνεργασία με τη Δ΄ τάξη του 24ου Δημοτικού Σχολείου, τη μουσικό των δύο τμημάτων της, Θεοδώρα Κουσκουρέλου, η οποία συντονίζει πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Γνωριμία με τα ελληνικά παραδοσιακά όργανα και τραγούδια» και μέσα στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Παίζοντας στις κόρδες μου…Ακριτικά, Κρητικούς σκοπούς και τραγούδια» με συντονίστρια καθηγήτρια τη Γεωργία Ψαραδέλλη και συμμετέχοντα καθηγητή τον Άγγελο Σιάχο, θα πραγματοποιηθεί η Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του 24ου Δημοτικού σχολείου στο αμφιθέατρο «Θεόδωρος Αγγελόπουλος» του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου το απόγευμα της Τετάρτης 20 Δεκεμβρίου 2023.

Για το σκοπό αυτό θα πραγματοποιηθούν δύο από κοινού πρόβες, η πρώτη την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 στο χώρο του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας και η δεύτερη την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 στο χώρο του 24ου Δημοτικού σχολείου. Αμέσως μετά θα πραγματοποιηθεί  η γενική πρόβα στο χώρο της εκδήλωσης.

Συμμετέχουν οι μαθητές του Μ.Σ.Κ.:

1. Βρυώνης Δημήτρης (α1), φωνή, ταμπουρά
  2. Γεωργακίλα Ερατώ (α1), φωνή, ταμπουρά