Παρουσίαση του μουσικού παραμυθιού “Το όνειρο των Χριστουγέννων” στα δημοτικά σχολεία της Καλαμάτας

Κατάμεστο το Αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας από τα όμορφα παιδικά πρόσωπα των μαθητών και μαθητριών των δημοτικών σχολείων του Ν. Μεσσηνίας, που παρακολούθησαν με ενθουσιασμό και ενδιαφέρον, την Τετάρτη 06.12.2023,  το μουσικό παραμύθι της εκπαιδευτικού Κ. Τσίτσα,”Το όνειρο των Χριστουγέννων¨.

Η όμορφη εκδήλωση ξεκίνησε με τον χαιρετισμό του Διευθυντή του σχολείου κ Θ. Παλάντζα και του Υποδιευθυντή κ. Δ. Κοτταρίδη. Στη συνέχεια, ακούσαμε το σύνολο φλάουτων (υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Παδοβά και κ. Παχνιστή), το σύνολο κλαρινέτων (υπεύθυνος καθηγητής κ. Βόλλαρης) και ένα μικρό θεατρικό σκετς με θέμα την παιδική εργασία, από τους μαθητές του μουσικοθεατρικού συνόλου της καθηγήτριας κ. Κιρμανίδου.

Το μουσικό παραμύθι, το οποίο παρουσιάστηκε υπό τη διεύθυνση της κ. Α. Τασιούδη και τη συνοδεία στο πιάνο της κ. Α. Σαγώνα, έκλεισε υπέροχα την εκδήλωση με τους μαθητές να τραγουδούν όλοι μαζί το τραγούδι των Χριστουγέννων!

Ευχαριστούμε όλα τα δημοτικά σχολεία που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και μας τίμησαν με την παρουσία τους!