Παιχνίδι φιλαναγνωσίας

Αγαπάτε το διάβασμα; Τη λογοτεχνία; Την ποίηση; Την επιστήμη;

Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στο παιχνίδι φιλαναγνωσίας που διοργανώνουμε για τους μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας!

Στις παρακάτω εικόνες θα δείτε τα σκίτσα (σημ. Little Miss Grumpy) διάσημων συγγραφέων (λογοτεχνών, ποιητών, επιστημόνων).

1η εικόνα

Άρης Αλεξάνδρου, Ντίνος Χριστιανόπουλος, Νίκος Γκάτσος, Hermann Hesse, Κατερίνα Γώγου, Gustave Flaubert, Vladimir Nabokov, Κωνσταντίνος Καβάφης, Virginia Woolf, Pablo Neruda, Kurt Vonnegut, Thomas Mann, Τάσος Λειβαδίτης, Albert Einstein, Stephen King, Παύλος Μάτεσις, Νίκος Καββαδίας

2η εικόνα

Jose Saramago, Bertolt Brecht, Μανόλης Αναγνωστάκης, Οδυσσέας Ελύτης, Marcel Proust, Samuel Beckett, Fernando Pessoa, Franz Kafka, Jean Paul Sartre, Κική Δημουλά, Fyodor Dostoievsky, Νίκος Καζαντζάκης, Ανδρέας Εμπειρίκος, Leo Tolstoi, William Shakespeare, Edgar Alan Poe, Ζυράνα Ζατέλη, James Joyce

Επιλέξτε κάποιον/α που απεικονίζεται στα σκίτσα και διαβάστε ένα βιβλίο του.

• Δηλώστε στους υπεύθυνους καθηγητές τον συγγραφέα και το βιβλίο.
  • Παρουσιάστε τον συγγραφέα καθώς και το βιβλίο του που έχετε ήδη διαβάσει ή που πρόκειται να διαβάσετε!

Η καλύτερη παρουσίαση θα κερδίσει δώρα-έκπληξη!

Δηλώστε συμμετοχή έως τις 07/01/2024! Η δήλωση συμμετοχής μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά στα social media του σχολείου (instagram, facebook).

Μπορείτε να εργασθείτε ατομικά ή και σε μικρές ομάδες (2-3 ατόμων).

Οι παρουσιάσεις των συγγραφέων και των βιβλίων τους θα γίνουν έως 31/03/2024 και η παρουσίαση του συγγραφέα και του έργου μπορεί να συνδυάζει το γραπτό κείμενο με την καλλιτεχνική δημιουργία όπως, δρώμενο, τραγούδι, απαγγελία, εικαστικό έργο, σχέδιο κ.α.

Υπεύθυνοι για την δράση, στους οποίους μπορείτε να απευθύνεστε για περισσότερες πληροφορίες, οι καθηγητές Αμανατίδου Αθηνά & Κάστανος Νίκος.