ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

1. Δράση Wheeling to help

Η εθελοντική δράση Wheeling2help vol.II διεξάγεται σε πανελλήνια κλίμακα στο διάστημα 7/9 - 9/10 με στόχο την ενημέρωση για την αναπηρία. Η δράση θα λάβει χώρα σε είκοσι ελληνικές πόλεις, ανάμεσά τους πόλεις και κωμοπόλεις της Περιφέρειάς μας, όπως η Κόρινθος, το Ναύπλιο, η Τρίπολη, ο Μελιγαλάς, η Καλαμάτα, η Σπάρτη και το Γύθειο, οργανώνοντας πολλές εκδηλώσεις σχετικές με αθλητισμό, εθελοντισμό, αναπηρία, περιβάλλον.

Την εθελοντική δράση Wheeling2help vol.II διοργανώνει η εθελοντική πρωτοβουλία Wheeling2help με την υποστήριξη και τη συμμετοχή της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π. & Δ. Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίαςτης Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, του Δήμου Καλαμάτας, φορέων, συλλόγων και αθλητικών σωματείων της πόλης, ενώ τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής.

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο πατώντας εδώ.

2. Αγιασμός Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας

Τη Δευτέρα 12-09-2016 και ώρα 09:00 θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2016-17.

3. Εισοδηματική Ενίσχυση Οικογενειών με χαμηλά εισοδήματα

Μπορείτε να διαβάσετε τα σχετικά έγγραφα πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους:

- Διαβιβαστικό για οικονομική ενίσχυση

- Καθορισμός δικαιολογητικών και διαδικασία

- Υπεύθυνη Δήλωση

- Αίτηση

4.Εισαγωγικές Εξετάσεις για την Α΄Γυμνασίου 2016-17

Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα των Εξετάσεων πατώντας εδώ.

Θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση μουσικών οργάνων για τους επιτυχόντες στο Αμφιθέατρο του Σχολείου την Δευτέρα 27-06-2016 10:00 - 12:00.

Παρακαλούνται οι γονείς των επιτυχόντων μαθητών:

να προσκομίσουν, ως την Πέμπτη 23.6.2016 (9.00 π.μ. - 1.00 μ.μ. ), στη Διεύθυνση του Σχολείου ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ (Δ.Ε.Η,Ο.Τ.Ε,Δ.Ε.Υ.Α.Κ.) ή κινητής τηλεφωνίας στον οποίο θα φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας και το όνομα της μητέρας ή του πατέρα, προκειμένου να διαπιστωθεί έγκαιρα ο αριθμός των ΕΜΔ (δωρεάν μαθητικά δελτία μεταφοράς).

5.Προετοιμασία Υποψήφιων Μαθητών Α΄Γυμνασίου και Εξετάσεις

Η προετοιμασία των μαθητών για τις Εισαγωγικές Εξετάσεις για φοίτηση στην Α Γυμνασίου στο Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας για το Σχολικό έτος 2016-2017 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Ιουνίου 2016 με ώρα έναρξης 08:30 π.μ.

Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2016 με ώρα έναρξης 09:00 π.μ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο του Σχολείου το αργότερο μέχρι τις 08:45 π.μ.

6.Υποβολή Αιτήσεων για τις Εισαγωγικές Εξετάσεις

Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για τις Εισαγωγικές Εξετάσεις των μαθητών για φοίτηση στην Α΄Γυμνασίου στο Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας για το Σχολικό έτος 2016-2017 έχει ξεκινήσει από 10 Μαΐου και θα ολοκληρωθεί στις 31 Mαΐου 2016. Μετά το πέρας της 31ης Μαίου 2016 ουδεμία αίτηση θα γίνει δεκτή.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς μπορούν να προμηθευτούν το έντυπο της αίτησης από το Μουσικό Σχολείο ή από τα Δημοτικά Σχολεία. Η αίτηση πρέπει να υποβληθεί ιδιοχείρως από τους γονείς του υποψηφίου στο Γραφείο της Διεύθυνσης του Μουσικού Σχολείου (Γεωργίου Καρέλια, Ανατολική Παραλία)¨καθημερινά από τις 08.30 έως τις 14.00

Η επιλογή των μαθητών θα γίνει κατόπιν εξετάσεων (δοκιμαστικά τεστ). Οι υποψήφιοι μαθητές μπορούν να βοηθηθούν για τις εξετάσεις από το υλικό που βρίσκεται στους παρακάτω συνδέσμους:

"Ο Δάσκαλος Ονλάιν"

"Ακούω και Παίζω

Οι γονείς των υποψηφίων μαθητών θα ειδοποιηθούν από το Σχολείο μετά το πέρας των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων (Γυμνασίου-Λυκείου) για την ακριβή ημερομηνία εξέτασης.

Τηλ.  επικοινωνίας 27210 96966

Ιστοσελίδα: lyk-mous-kalam.mes.sch.gr

Υπεύθυνοι καθηγητές:

κ. Κοτταρίδης Διονύσιος, Υποδιευθυντής

κ. Σπύρης Σπύρος, Υποδιευθυντής

κα. Πρωτογέρου Χριστίνα, Μουσικός

κα. Βλάμη Δώρα, Φιλόλογος

Dim lights

Μπορείτε να δείτε το μουσικό παραμύθι που παρουσίασαν μαθητές του Σχολείου μας σε μαθητές δημοτικών Σχολείων κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

6. Κάλυψη κενών θέσεων για τις τάξεις Β΄και Γ΄ Γυμνασίου και Α΄Λυκείου

Μπορείτε να δείτε το σχετικό έγγραφο πατώντας εδώ.

7. Ιστολόγιο σχετικά με το πρόγραμμα Erasmus plus ΚΑ1

Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με την πορεία του σχεδίου του Σχολείου μας στα πλάισια δράσης ΚΑ1 του προγράμματος Erasmus plus στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

tas_0708
tas_0713